‘Bizce insan ‘Oyuncu İnsan’dır.’

Çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimi için doğa ve açık alan faaliyetlerinin önemi büyüktür. Doğa eğitimi gören çocuklar fiziksel anlamda daha aktif oldukları gibi zihinsel olarak da doğadan olumlu etkilenirler. Konsantrasyon yetenekleri ve yaratıcılık becerileri artar, problem çözme becerileri gelişir.

Doğada yapılan eğitimler çocukların sadece davranışlarını değil, yaşam tarzları ile ilgili seçimlerini de etkiler. Dolayısıyla bu eğitim sadece bireysel değil, toplumsal yaşam tarzı değişimini de sağlama potansiyeline sahiptir. Bu sebeple de okulumuzda en önem verdiğimiz alanlardan biridir Doğa Okulu.

Çocuklarımızla dört mevsimi her ay izleriz. Önce doğada doğayla oynar, ardından sınıfa gelip birlikte tartışırız. O ayın konusu böceklerde; önce Sümer Korusu’nda böcekleri izleyip sınıfta kelebekleri çizeriz. Kozalaklarda gidip Arboretum’da kozalak toplantı sınıfta hangi kozalak hangi ağaca ait bulmacasını çözeriz. Konumuz meşe palamutlarıysa Emirgan Parkı’nda palamut toplar, sınıfta hangi palamut dikilebilir deneyi yapar ve palamutların yıl boyunca nasıl büyüdüklerini izleriz.

Oyunu bahçeden sınıfa, sınıftan koruya, zaman zaman da eve taşırız. Çocuklar ailelerini de doğayla kurdukları arkadaşlığa eşlik etmeye davet eder. Bizce insan ‘Oyuncu İnsan’dır. Ve bu türün en şahane örnekleri de çocuklarımızdır. Atölye’li çocuklar da hemen her fırsatta anne babalarının unuttuğu bu türü ortaya çıkarmak için onları da bu doğal oyuna davet ederler. 

Doğa ile iç içe bir yaşamı desteklemek için Permakamp ile yürütmekte olduğumuz ‘Serbest Gezen Çocuklar‘ projesine olan inancımız tamdır.